Genel

Yüz Maskeleri Sizi Koronavirüsten Koruyabilir mi? Hangi Türler, Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

2019’un sonlarında Çin’de yeni bir koronavirüs ortaya çıktı. O zamandan beri hızla tüm dünyaya yayıldı. Bu yeni koronavirüse SARS-CoV-2 ve neden olduğu hastalığa COVID-19 adı verilir.

COVID-19’lu bazılarının hafif bir hastalığı varken, diğerleri nefes almada zorluk , zatürre ve hatta solunum yetmezliği yaşayabilir.

Son zamanlarda enfeksiyonu önlemek için yüz maskeleri kullanma hakkında çok şey duymuş olabilirsiniz.

Peki yüz maskeleri etkili midir ve eğer öyleyse, ne zaman takmalısınız? Bu sorunun yanıtlarını ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

COVID-19’un önlenmesine yönelik yüz maskelerini duyduğunuzda, genellikle üç tür vardır:

 • ev yapımı bez yüz maskesi
 • ameliyat maskesi
 • N95 solunum cihazı

Her birini aşağıda biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

Ev yapımı bez yüz maskeleri

Virüsün semptomsuz kişilerden bulaşmasını önlemek için,  herkesin kumaş yüz maskesi taktığını, örneğin ev yapımı yüz maskeleriGüvenilir Kaynak.

Tavsiye, başkalarından 6 metrelik bir mesafeyi korumanın zor olduğu halka açık yerlerde olduğunuz zamanlar içindir. Bu tavsiye, devam eden fiziksel mesafeye ve uygun hijyen uygulamalarına ilavedir.

Öneriler şunları içerir:

 • Kamuya açık ortamlarda, özellikle marketler ve eczaneler gibi önemli toplum tabanlı bulaşma alanlarında bez yüz maskeleri takın.
 • 2 yaşın altındaki çocuklara, nefes almada güçlük çekenlere, bilinci kapalı olanlara veya maskeyi kendi kendine çıkaramayanlara bez yüz maskesi takmayın.
 • Cerrahi maskeler veya N95 solunum maskeleri yerine bez yüz maskeleri kullanın, çünkü bu kritik malzemeler sağlık çalışanları ve diğer tıbbi ilk müdahale ekipleri için ayrılmalıdır.
 • Sağlık uzmanları, ev yapımı yüz maskeleri kullanırken çok dikkatli olmalıdır. Bu maskeler tercihen yüzün tüm ön ve yanlarını kaplayan ve çeneye veya altına uzanan bir yüz siperi ile birlikte kullanılmalıdır.

NOT: Her kullanımdan sonra ev yapımı kumaş maskeleri yıkayın. Çıkarırken gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmamaya dikkat edin. Çıkardıktan hemen sonra ellerinizi yıkayın.

Ev yapımı yüz maskelerinin faydaları

 • Bez yüz maskeleri evde yaygın malzemelerden yapılabilir, böylece sınırsız bir tedarik söz konusudur.
 • Virüsü konuşma, öksürme veya hapşırma yoluyla bulaştıran semptomları olmayan kişilerin riskini azaltabilirler.
 • Herhangi bir maske kullanmamaktan daha iyidirler ve özellikle fiziksel mesafenin sürdürülmesinin zor olduğu yerlerde biraz koruma sağlarlar.

Ev yapımı yüz maskelerinin riskleri

 • Yanlış bir güvenlik duygusu sağlayabilirler. Ev yapımı yüz maskeleri bir dereceye kadar koruma sağlarken, cerrahi maskeler veya solunum maskelerinden çok daha az koruma sunarlar. Bir 2008 çalışmada ev yapımı yüz maskeleri 50 kat N95 respiratörlerin daha az etkili cerrahi maskeler kadar etkili yarısı olabilir ve göstermiştir.
 • Diğer koruyucu önlemlere olan ihtiyacı değiştirmez veya azaltmazlar. Doğru hijyen uygulamaları ve fiziksel mesafe, hala kendinizi güvende tutmanın en iyi yöntemleridir.

Cerrahi maskeler

Cerrahi maskeler burnunuzu, ağzınızı ve çenenizi kaplayan tek kullanımlık, gevşek oturan yüz maskeleridir. Genellikle şu amaçlarla kullanılırlar:

 • kullanıcıyı spreylerden, sıçramalardan ve büyük parçacıklı damlacıklardan koruyun
 • potansiyel olarak enfeksiyöz solunum sekresyonlarının kullanıcıdan başkalarına bulaşmasını önlemek

Cerrahi maskelerin tasarımı değişebilir, ancak maskenin kendisi genellikle düz ve dikdörtgen şeklindedir ve kıvrımlı veya kıvrımlıdır. Maskenin üst kısmı burnunuza şekil verebilen metal bir şerit içerir.

Elastik bantlar veya uzun, düz bağlar, giyerken cerrahi maskeyi yerinde tutmaya yardımcı olur. Bunlar kulaklarınızın arkasına kıvrılabilir veya başınızın arkasına bağlanabilir.

N95 solunum maskeleri

Bir N95 solunum cihazı, daha sıkı oturan bir yüz maskesidir. Sıçramalara, spreylere ve büyük damlacıklara ek olarak, bu solunum cihazı ayrıca filtreleyebilir.Yüzde 95Güvenilir Kaynakçok küçük parçacıklar. Bu, virüsleri ve bakterileri içerir.

Solunum cihazının kendisi genellikle dairesel veya ovaldir ve yüzünüze sıkı bir sızdırmazlık sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Elastik bantlar, yüzünüzde sıkıca tutmanıza yardımcı olur.

Bazı türlerde, nefes almaya ve ısı ve nem oluşumuna yardımcı olabilecek ekshalasyon valfi adı verilen bir bağlantı parçası olabilir.

N95 solunum maskeleri tek bedene uymaz. Uygun bir sızdırmazlığın oluştuğundan emin olmak için kullanımdan önce uygunluk testi yapılmalıdır. Maske yüzünüze etkili bir şekilde yapışmazsa, uygun korumayı alamazsınız.

Uygunluk testi yapıldıktan sonra, N95 solunum cihazı kullanıcıları her taktıklarında sızdırmazlık kontrolü yapmaya devam etmelidir.

Bazı gruplarda sıkı bir sızdırmazlık sağlanamayacağına dikkat etmek de önemlidir. Bunlara çocuklar ve yüz kılı olan insanlar dahildir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir